VII Ofensywa Zimowa – Kahles Cup

Zawody długodystansowe – strzelnica Casull Skarżysk-Kościelne

Organizowana przed KS Świt Ofensywa Zimowa to coroczne zawody w środku okresu zimowego na które strzelcy długodystansowi w naszym kraju czekają od jesiennego „końca sezonu”. W tegorocznej VII już edycji na dobrze znanej wszystkim „długodystansowcom” strzelnicy Casull (250 m n.p.m, oś max. 1500m) w Skarżysku-Kościelnym zjawiło się prawie 50ciu strzelców z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Od tego roku pełna nazwa zawodów to Ofensywa Zimowa KAHLES CUP – ten renomowany austriacki producent topowej optyki dla myśliwych, służb i sportowców objął zawody swoim patronatem, ufundował jako główną nagrodę w konkurencji strzelań precyzyjnych (trójbój 300, 600, 800 m) celownik K624i powodując szybsze bicie serca u wszystkich walczących w tej konkurencji. 

Cała impreza trwała dwa dni 26-27.01.2018 (piątek dzień treningowy, sobota zawody) i składała się z 4 konkurencji:

1. Precyzja – Kahles CUP. Zawodnicy strzelają trzy dystanse: 300 m, 600 m i 800 m, w dowolnej kolejności. Ilość amunicji na jeden dystans to 13 naboi. Zabronione jest strzelanie do jednego celu więcej niż trzynaście razy. Czas 20 minut. Postawa strzelecka leżąc. Cel 300 m tarcza TS2, 600 m tarcza typu pistolet szybkostrzelny 520×520, 800 m tarcza LR 800. Ocenie podlega 10 najlepszych przestrzelin w ramach jednego dystansu które następnie są sumowane. Wynikiem w tej konkurencji jest suma dziesięciu najwyższych punktów z trzech dystansów o maksymalnej wartości 300 pkt. Nie ma podziału na kalibry tak więc i kalibry „openowe” i taktyczne strzelają razem.

2. Szybkość-Mad minute. Zawodnicy strzelają dystans 600 m w czasie 40 sekund z broni zasilanej magazynkami wymiennymi oraz w czasie 2 minut z broni ładowanej pojedynczo z ręki. Cel tarcza TS2. Postawa strzelecka leżąc, ilość naboi nieograniczona. Wynikiem w tej konkurencji jest największa liczba punktów zdobyta w danym przedziale czasowym.

3. Pojedynek snajperski – Helikon – Tex CUP 1000 yard (914m). Konkurencja rozgrywana jest w systemie pucharowym i polega na jak najszybszym zestrzeleniu (położeniu) przez zawodnika trzech metalowych sylwetek (wymiar 40x60cm) ustawionych na dystansie 914 m. Zawodnicy strzelają parami, ilość amunicji to pięć naboi dla jednego zawodnika. Wygrywa ten zawodnik który położy szybciej cele przeciwnika. W przypadku remisów decyduje czas „połażenia” 1, 2, 3 sylwetki.

4. Karabin Standard – dystans 300 m tarcza TS-2. Strzelec ma do dyspozycji czas 10 minut na oddanie 10 strzałów. Przednie podparcie w formie worka strzeleckiego (worek z wypełniaczem do 5 kg)

W piątek (KESTREL5700: Time 9:00, temp. -1°, humidity: 78%, pochmurno,) odbył się trening na którym każdy w godzinnych zmianach miał możliwość odbyć próbne strzelanie na dystansach od 100 do 800m. Strzelano w 15 minutowych setach następnie prowadzący przerywał ogień i strzelający udawali się do tarcz w celu sprawdzenia rezultatów swojego treningu. Następnie dokonywano stosownych korekt, lub nie (szczęściarze) i kolejne 15 minut upływało na strzelaniu. Trening dobiegł końca w okolicach godziny 15 – strzelcy udali się ze swoimi tarczami, notatkami i przemyśleniami na spoczynek.
Sobotni poranek (KESTREL5700: Time 8:00, temp. 0°, humidity: 85%, pochmurno, mgła) przywitał wszystkich na strzelnicy wyjątkowo słabą widocznością – na tyle słabą, że zadecydowano o przeniesieniu konkurencji (miała wystartować jako pierwsza) Precyzja – Kahles CUP na późniejsza zmianę (tarcze na 800 m były słabo widoczne, praktycznie odczytanie numerów stanowisk przy tarczach był niemożliwy). Jako pierwsza wystartowała konkurencja Szybkość-Mad minute. Dla osób które nie wiedzą na strzelnicy Casull w jednej zmianie może strzelać równocześnie 16 osób, tak więc konkurencja szybkostrzelna zakończyła się po 2 zmianach. Następnie odbyło się strzelanie Karabin Standard. Obie konkurencje przebiegły bardzo sprawnie i nie zabrały dużo czasu – tyle jednak wystarczyło żeby akurat delikatny wiatr rozgonił mgłę i widoczność na 800 m poprawiła się i można było przystąpić do strzelania trójboju. Każdy z zawodników miał do oddania 39 strzałów (po 13 na każdy dystans), a czas przeznaczony na konkurencje to 20 minut. Zaznaczyć też trzeba że wszystkie strzelania odbyły się bez strzałów próbnych, tak więc notatki i wnioski jakie każdy miał po piątkowym treningu wydawały się być bardzo pomocne. Mimo tego, że trening odbył się 24 godziny wcześniej w podobnych warunkach większość strzelców z którymi rozmawiałem wniosła drobne korekty do piątkowych ustawień.
Po zakończeniu trójboju nastąpiło losowanie par do Pojedynku snajperskiego – Helikon-Tex na dystansie 1000y. Na sygnał sędziego para strzelających równocześnie zaczyna ostrzeliwanie celów, każdy ma do dyspozycji tylko 5 naboi. Wygrywa osoba która jako pierwsza „położy” popiersia konkurenta. Wygrany z pary przechodzi dalej, przegrany odpada z dalszej rywalizacji. Konkurencja ma bardzo ciekawą formę – łączy ze sobą dwie rzeczy – czas i dokładność. Nie najlepsza widoczność tego dnia + formuła strzelań sprawiły, że wygranie pojedynku nie było łatwe. Tym większą radość i satysfakcję miał każdy kto przechodził dalej do kolejnego etapu. Końcowe pojedynki to już naprawdę „formuła 1” + „szwajcarska precyzja” – tu nie ma czasu nawet na najmniejszy błąd. Strzelec musi wejść w rytm strzał-przeładowadnie-strzał, nie odrywając twarzy od baki policzkowej karabinu, nie tracąc ani na ułamek sekundy celu z siatki celowniczej. Wielu czeka na ta konkurencję cały rok bo tylko na Ofensywie jest praktykowana.
Wszystko co dobre szybko się kończy – pojedynek był ostatnią konkurencją Ofensywy, po nim nastąpiło oficjalne zakończenie zawodów i uhonorowanie zwycięzców każdej z konkurencji. Tu należy podziękować oczywiście sponsorom – firmie KAHLES, Helikon-Tex i HVT – High Value Targets dzięki którym sportowa rywalizacja okraszona została atrakcyjnymi nagrodami.

Podium wyglądało następująco:

 

Precyzja – Kahles CUP (trójbój 300, 600, 800 m)

1. Belak Rastislav | Fenix Lecice | 100, 97, 97 – 294 pkt.

2. Kurdziel Roman | KVG Paczółtowice | 100, 95, 94 – 289 pkt.

3. Bartosz Łuczak | KKS Arsenał Kraków | 97, 97, 95 – 289 pkt.
(o miejscu 2 i 3 zadecydowała ilość centralnych dziesiątek)

 

Szybkość-Mad minute – HVT CUP (600 m)

1. Sidorowicz Jakub | KS Snajper Lublin | 126 pkt.

2. Bania Kamil | Legia Warszawa | 122 pkt.

3. Nazdrowisz Piotr | Tarcza Szamotuły | 110 pkt.

 

Pojedynek snajperski – Helikon – Tex CUP (1000 yard – 914m)

1. Kovacs Arpad | Klapka Shooting Club

2. Kirczuk Tomasz | UR Jawor

3. Nazdrowicz Piotr | Tarcza Szamotuły

 

Karabin Standard (300 m)

1. Ślęzak Kacper | KS Srebrny Kur Kraków | 198 pkt.

2. Wilmowski Leszek | KS Srebrny Kur Kraków | 185 pkt.

3. Małek Jan | KS Snajper Lublin | 182 pkt.

VII Ofensywa Zimowa KAHLES CUP przeszła do historii – oprócz współzawodnictwa sportowego była również okazją do spotkania się środowiska strzelców długodystansowych oczekujących (zapewne z utęsknieniem) wiosennego startu sezonu.