Produkt: Luneta celownicza

Vortex Viper PST 6-24×50 FFP

Producent: Vortex Optics, USA
Cena (w czasie testu): 2 999 zł

Kontakt:
One Vortex Drive
Barneveld, Wisconsin 53507, USA
e-mail: info@vortexoptics.com
vortexoptics.com

DESIGNED IN USA | MADE IN PHILIPPINES

Do testu dostarczyła firma: P.P.H.U. „KOLBA” Łukasz Matuszcza


Tekst: Bartosz Łuczak
Zdjęcia i ilustracje: Piksel Studio, Vortex Optics

 

O FIRMIE

Vortex Optics to amerykańska firma założona w 2002 roku przez rodzinę Dana i Margie Hamilton. Pomimo niespełna 20 lat na rynku wyrosła na czołowego producenta optyki dla myśliwych, sportowców i obserwatorów przyrody. Oferuje celowniki optyczne, lornetki, kolimatory, lunety obserwacyjne oraz dalmierze, wyróżniające się doskonałym stosunkiem jakości i ceny. Od samego początku działalności firmę cechuje wyjątkowo przyjazny stosunek do klienta. Zapewne związane jest to z wcześniejszym prowadzeniem przez rodzinę Hamilton sklepów (oferujących między innymi lornetki) gdzie dzięki bezpośredniemu kontaktowi z klientami wyrobili swój model prowadzenia biznesu, stawiając na najwyższą jakość obsługi oraz doradztwa technicznego, przed i po zakupie. Marka obecna jest w USA i Kanadzie, Europie, Afryce Południowej i Australii.

Produkty Vortexa projektowane są w USA. Produkowane są (w zależności od serii i modeli) w USA, Filipinach i Chinach. Niedawno firma przeniosła się do nowo zbudowanej, wartej prawnie 35mln$ siedziby w Barneveld w stanie Wisconsin w której obecnie pracuje ponad 200 osób.

INFORMACJE O PRODUKCIE

Vortex Viper PST to celownik z krzyżem umieszczonym w pierwszym planie o powiększeniu od 6 do 24x. Optyka przeznaczona jest dla głównie dla strzelców, którzy rozpoczynają przygodę z długim dystansem lub dla strzelców, którzy z różnych względów nie potrzebują celownika z wyższej półki. Celownik jest objęty dożywotnią gwarancją VIP (za Kolba.pl: Dożywotnia gwarancja VIP firmy Vortex Optics – Jeśli cokolwiek stanie się z Twoim produktem to firma Vortex naprawi go lub wymieni na zupełnie nowy.). Urządzenie można nabyć z trzema różnymi siatkami celowniczymi. A jego obecna cena wynosi 2999 zł. Czy warto wydać taką kwotę dowiecie się czytając nasz test.

MILDOT’owe Q&A

O krótką rozmowę poprosiłem Pana Macieja Szczerka – opiekuna marki Vortex Optics w Kolba.pl

Maciej Szczerek

Maciej Szczerek


MilDot: Co stoi wg. Pana za sukcesem marki Vortex na rynku w USA i nie tylko?

MS: Marka Vortex definiowana jest przez trzy proste słowa, a mianowicie: ludzie, produkty i obietnice. Od samego początku Vortex kieruję się wysokiej klasy polityką pro-kliencką co przełożyło się na jej ogromny sukces.

MilDot: Jakie miejsce Vortex zajmuje w Polsce na tle innych producentów?
MS: Z roku na rok obserwujemy lawinowy wzrost zainteresowania marką Vortex. Świadczą o tym liczne opinie zadowolonych klientów, którzy słusznie zaufali tej marce. Jestem pewien, że nasi klienci stawiają wysokie noty marce Vortex.

MilDot: Czy są jakieś rozwiązania techniczne czy inne które wyróżniają Was na rynku?
MS: W kilku słowach trudno opisać pewne rozwiązania techniczne, które stanowią o unikalności lub wyróżniają dany produkt Vortex. Najlepsi strzelcy na świecie używają produktów marki Vortex co przekłada się na ich sukces sportowy. Osobiście zachęcam do zapoznania się z najnowszymi lunetami celowniczymi na rok 2020 – technologicznie jest to optyka rodem z NASA.

MilDot: Proszę opowiedzieć nam o gwarancji VIP
MS: To prosta i czytelna informacja dla klienta, która stanowi formę bezpieczeństwa (obietnicy producenta). Dożywotnia gwarancja VIP firmy Vortex Optics mówi wprost: Jeśli cokolwiek stanie się z Twoim produktem to firma Vortex naprawi go lub wymieni na zupełnie nowy.

CO W ZESTAWIE CZYLI MAŁY UNBOXING

Luneta przychodzi do nas bezpiecznie spakowana w kartonowe pudełko o grubych ściankach. Należy zaznaczyć, że mimo niskiej ceny dostajemy w zestawie bardzo przydatną osłonę przeciwsłoneczną, a także zakrywki obiektywu i okularu połączone gumką (tak zwane bikini :)) – duży plus dla producenta za taki komplet na „start”.

W pudełku, oprócz celownika, znajdziemy:

  • instrukcję obsługi
  • instrukcję obsługi siatki celowniczej
  • osłonę przeciwsłoneczną 
  • firmową ściereczkę do czyszczenia soczewek
  • kluczyk do śrub regulacyjnych przy bębnach
  • podkładki do zerowania celownika
  • bateria do podświetlenia lunety
  • pin z logo producenta
  • zakrywki

BUDOWA

Na pierwszy rzut oka celownik wydaje się być długi albo inaczej smukły. I rzeczywiście – dane techniczne nie kłamią – urządzenie ma prawie 40cm. Na karabinach z krótką lufą Vortex będzie wyglądał dziwnie. Na dłuższych karabinach, długość nie ma znaczenia.
Viper pokryty jest czarnym twardym satynowo matowym anodowaniem. W dotyku celownik jest gładki, a dotykanie nie pozostawia żadnych śladów. Podobnie z brudem i kurzem – gładka struktura powoduje, że pył nie czepia się urządzenia i wystarczy lekkie przedmuchanie, by przywrócić celownikowi wygląd prawie fabryczny.

Przejdźmy jednak do budowy. Od strony strzelca okular (lub oko strzelca) chroniony jest miękkim gumowym pierścieniem. Gumowa osłona założona jest na pokrętło korekcji wad wzroku. Niestety pokrętło nie ma żadnego punktu odniesienia, dzięki któremu można sprawdzić, czy jego ustawienia nie uległy zmianie. Trzeba być czujnym i co jakiś czas sprawdzać pierścień lub po prostu raz go dobrze ustawić i zblokować np. poprzez owinięcie taśmą izolacyjną (MilDot’owy Tips & Tricks). Za okularem znajduje się skośnie ustawione pokrętło regulacji podświetlenia. Zaraz za nim umieszczono pierścień regulacji powiększenia. Niestety jest oznaczony małymi cyframi, a ich odczyt może stanowić mały problem. Na szczęście ustawienie zoomu od minimum 6 do maksimum 24x to zaledwie pół obrotu, więc wystarczy trochę wprawy i powiększenie można ustawiać w ciemno.

W centrum tubusu znajdują się, tak jak w większości klasycznych celowników, 3 pokrętła – regulacji paralaksy, kompensacji opadu i bocznych poprawek.
Bęben regulacji paralaksy znajduje się po lewej stronie i jest wyskalowany od 50 jardów do nieskończoności. Co istotne dla strzelców długodystansowych są oznaczenia na 150, 200, 300 i 500 jardów zajmują około ¼ obrotu bębna. Bęben chodzi równo i dość lekko.
Bęben poprawek na odległość, znajduje się tradycyjnie na górze celownika. Pokrętło wyskalowane jest w miliradianach, a jeden klik to 1 cm na 100m. Na jednym obrocie mamy do dyspozycji 5 tysięcznych (50 klików). Dane techniczne mówią, że do dyspozycji strzelca jest 19 tysięcznych, mi udało się przeklikać nieco ponad 200 razy. Vortex bardzo sprytnie oznaczył numer obrotu. Zresztą sami popatrzcie na fotografię.

Jest tam mała szczelina, która bardzo ułatwia odczyt nastaw i obrotu, lecz z drugiej strony owa szczelina będzie zbierała kurz i brud, proponuję zakupić puszkę sprężonego powietrza, żeby regularnie czyścić górny bęben (MilDot’owy Tips & Tricks). Kliki są długie, wyraźne i sprężyste. Oznaczenie czytelne, a odległość między klikami pomimo niewielkiej średnicy pokrętła wystarczająca. Na „daszku” bębna znajduje się światłowodowa rurka „wycelowana” w zero usprawniająca szybką orientację, gdzie co jest.
Po prawej stronie znajduje się bęben poprawek bocznych. Ma zbliżoną konstrukcję do pokrętła górnego.
Wszystkie bębny wykończone są dość ostrymi żłobieniami polepszającymi „czucie” klików.

Średnica tubusu wynosi 30 mm, a obiektywu 50 mm. Gwarantuje to bardzo dobre parametry zarówno jeśli chodzi o ilość światła jak i o zakres nastaw na odległość jak i na wiatr. 190 klików w pionie oraz w poziomie to wartości w zupełności wystarczające, żeby z 308WIN dotrzeć na 800m nawet bez pochylania celownika na szynie czy montażu.

ZESTAW TESTOWY

Karabin: Sabatti Tactical Desert | kaliber 308WIN
Celownik: Vortex Viper PST 6-24×50 FFP 30
Montaż: Vortex Precision Extended 30 mm 20 MOA
Dwójnóg: Harris S-BR
Tylne podparcie: worek z cordury by Andy

TEST

Karabinem na którym testowałem celownik była włoska, sprawdzona konstrukcja, Sabatti Tactical Desert. Mam ponad dwuletnie doświadczenie z tą bronią, znam jej możliwości, dlatego mam zamiar używać ją również przy kolejnych testach, eliminując tym samym błędy powodowane „pierwszym” kontaktem z bronią. Karabin z celownikiem był połączony dobrej jakości, firmowym montażem Vortex Precision Extended 30 mm. Posiada on fabryczny mikroskos 20 MOA, dzięki któremu zyskujemy większą wartość regulacji, czyli – możemy strzelać na większe odległości. Zalecane przez producenta wartości przy montażu to: 5 – 5,5 Nm – z takim momentem dokręcamy śruby do szyny przy karabinie, 1,7 – 2 Nm – śruby przy obejmach lunety.

Optyka

Obraz w Viperze wygląda bardzo porządnie w zakresie powiększenia od 6 do około 20x. Później obraz nieco traci na jakości i lekko „mydli”. W niższych zakresach nie dostrzegłem problemów z kontrastem, kolorami zarówno w centrum jak i na brzegach.
Obwódka wokół obrazu jest dość szeroka, ale nie obawiajcie się – nie ma tunelu, po prostu jest nieco szersza niż w optyce premium. Pole widzenia wynosi 5,93 m /100 m przy najmniejszym powiększeniu i 1,4 m / 100 m przy zoomie ustawionym na 24x. Nie są to topowe wartości, ale te raczej zarezerwowane są dla celowników, których cena jest kilkukrotnie wyższa. Optycznie celownik przedstawia się bardzo przyzwoicie. Nie jest idealnie, ale i nie jest to celownik, który próbuje być idealny.

..Mechanika

Dla wielu użytkowników, mechanika działania optyki jest ważniejsza niż jakość szkieł. Ja też jestem w tej grupie. Można gorzej widzieć tarczę, za to ważne, by kliki się nie zacinały i wieszały, miały instrukcyjną wartość kątową, a krzyż wracał na wcześniejsze ustawienia. Akurat Viper nie ma z tym problemu. Celownik był klikany we wszystkie możliwe kierunki i zawsze wracał do pierwotnych nastaw. Pomierzyliśmy kliki i tu też nie było zawodu – 1 klik to 1cm /100 m.
Zerowanie to osobny rozdział. Każda z firm ma swój patent i każdy jest unikalny i najlepszy. Viper ze swoim systemem może nie jest najlepszy, ale za to jest unikalny. Zanim przystąpicie do zerowania celownika radzę przeczytać instrukcję i obejrzeć jakiś film instruktażowy. W skrócie robi się to w następujący sposób – ustawiamy celownik tak żeby punk celowania pokrył się idealnie z punktem padania pocisku, następnie rozkręcamy bęben górny i zdejmujemy go. Pod spodem znajduje się kolejny bęben a tam szczelina, w którą wsuwamy półpierścienie dystansowe dołączone do zestawu. Ilość pierścieni, które umieszczamy w szczelinie uzależniona jest od tego, na którym obrocie znaleźliśmy zero. Po wszystkim należy założyć pokrętło, tak żeby „0” znajdowało się w centralnym punkcie pionowej szczeliny. Nie da się tego wytłumaczyć – lepiej to jednak obejrzyjcie.

PODSUMOWANIE

Viper PST to dla Vortexa celownik ze średniej półki, zarówno jeśli chodzi o jakość jak i cenę. Klasa wyższa zarezerwowana jest dla serii Razor HD. W kategorii właściwości optycznych i mechanicznych nie jest to topowa konstrukcja. Ale jest jedna kategoria, w której Viper ogrywa całą konkurencję – cena do jakości. Za niecałe 3 tys. zł otrzymujecie bardzo przyzwoity celownik, z ciekawymi krzyżami w pierwszym planie, o uniwersalnym zakresie powiększeń, który sprawdzi się zarówno na tarczy papierowej jaki na zawodach taktycznych. Jeśli rozpoczynacie zmagania z LongRange i nie wiecie czy to jest to co Was pochłonie przez najbliższe lata – ta luneta jest dla Was. Jeśli zbieraliście na Razora HD, ale oszczędności zostały mocno uszczuplone przez zakup kilkudziesięciu maseczek ochronnych, ryżu i makaronu 🙂 – ta luneta jest dla Was. Jeśli składacie budżetowy zestaw szkoleniowy, z którym również możecie wystartować na zawodach LR to Viper będzie w sam raz.

Dziękujemy firmie Kolba.pl za udostępnienie celownika do testów.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA (według producenta)

  • Powiększenie: 6-24
  • Średnica obiektywu: 50 mm
  • Odległość od oka: 101 mm
  • Regulacja stopniowa: 0,1 MRAD
  • Liniowe pole widzenia na 100 m [m]: 6,5-1,5
  • Podświetlenie krzyża celowniczego (siatki): TAK
  • Regulacja paralaksy: od 45,7 m do ∞
  • Maks. regulacja pionowa [MRAD]: 19
  • Maks. regulacja pozioma [MRAD]: 19
  • Średnica tubusu: 30 mm
  • Długość: 393 mm
  • Waga: 663 g
  • Gwarancja: VIP Vortex

DOSTĘPNE SIATKI CELOWNICZE

EBR-1 MOA

EBR-1 MRAD

EBR-2C MRAD

AKCESORIA DODATKOWE (nie w zestawie)

Poziomiczka

Zakrywki okularu i obiektywu

Pokrętło zoom